Menu

Cięcie strumieniem wody (technologia)

 Cięcie strumieniem wody (potocznie nazywane cięciem wodą, cięciem nożem wodnym, paleniem wodą, cięciem laserem wodnym, itp.) jest technologią rozwiniętą w latach 60-tych dla programu budowy promów kosmicznych w USA. Od lat 70-tych rozwija się w USA, później w Europie i na całym świecie. Do Polski pierwsze maszyny tnące wodą są sprowadzone w połowie lat 90-tych.

Przewagą tej technologii jest przede wszystkim największe spektrum materiałów przeznaczonych do cięcia: ciasto, guma, tworzywo, materiały specjalne [np. termoizolacyjne, elektroizolacyjne), materiały wysoko specjalistyczne (np. delmat, vetrotherm, vetronit, tekstolit, canavasit, mikanit, lightherm, deltherm, aramid i inne), szkło, ceramika (np. płytki ceramiczne, gresowe,), kamień naturalny (granit, marmur), konglomeraty, stal i każdy jej rodzaj (stop), stal nierdzewna, metale kolorowe (aluminium, miedź, tytan itp.) i ich stopy (duraluminium, brąz, mosiądz itp.), materiały trudnoobrabialne innymi metodami i wiele innych].

Materiał obrabiany strumieniem wody nie jest poddawany zmianom termicznym wobec czego nie zmienia podczas cięcia swojej struktury i parametrów. Tak dokładny proces wymaga jednak czasu.

Cięcie wodą nadaje się doskonale do produkcji jednostkowych (np. prototypów), krótkoseryjnych i obróbki materiałów trudnoobrabialnych innymi technologiami.

 

 

Czyli gdzie nas znajdziesz