Menu Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Cięcie strumieniem wody (technologia)

 Cięcie strumieniem wody (potocznie nazywane cięciem wodą, cięciem nożem wodnym, paleniem wodą, cięciem laserem wodnym, itp.) jest technologią rozwiniętą w latach 60-tych dla programu budowy promów kosmicznych w USA. Od lat 70-tych rozwija się w USA, później w Europie i na całym świecie. Do Polski pierwsze maszyny tnące wodą są sprowadzone w połowie lat 90-tych.

Przewagą tej technologii jest przede wszystkim największe spektrum materiałów przeznaczonych do cięcia: ciasto, guma, tworzywo, materiały specjalne [np. termoizolacyjne, elektroizolacyjne), materiały wysoko specjalistyczne (np. delmat, vetrotherm, vetronit, tekstolit, canavasit, mikanit, lightherm, deltherm, aramid i inne), szkło, ceramika (np. płytki ceramiczne, gresowe,), kamień naturalny (granit, marmur), konglomeraty, stal i każdy jej rodzaj (stop), stal nierdzewna, metale kolorowe (aluminium, miedź, tytan itp.) i ich stopy (duraluminium, brąz, mosiądz itp.), materiały trudnoobrabialne innymi metodami i wiele innych].

Materiał obrabiany strumieniem wody nie jest poddawany zmianom termicznym wobec czego nie zmienia podczas cięcia swojej struktury i parametrów. Tak dokładny proces wymaga jednak czasu.

Cięcie wodą nadaje się doskonale do produkcji jednostkowych (np. prototypów), krótkoseryjnych i obróbki materiałów trudnoobrabialnych innymi technologiami.

 

 

Czyli gdzie nas znajdziesz